Arkady Fiedler

Arkady Fiedler (1894-1985) to pisarz, podróżnik, przyrodnik, niezwykle barwna i ciekawa postać. 

W swoim życiu odbył 30 wypraw i podróży, które sam finansował. Odwiedził wiele fascynujących zakątków świata, między innymi Norwegię, Brazylię, Peru, Kanadę, Madagaskar, Tahiti, Gujanę, Meksyk, Gruzję, Indochiny, Syberię, Amerykę, Afrykę Zachodnią. 

W tamtych czasach nie było jeszcze Internetu, telewizji, kolorowych albumów ze zdjęciami egzotycznych miejsc Amazonii czy Meksyku. Fiedler potrafił opowiedzieć ludziom o tym niezwykłym i odległym świecie. Jego książki urzekają barwnymi opisami piękna przyrody, przybliżają czytelnikowi ludzi o różnych kolorach skóry, których spotkał na swojej drodze, uczą szacunku dla innych kultur i obyczajów. Napisał 32 książki, które ukazały się w 23 językach. Najpopularniejsze tytuły należące do klasyki literatury podróżniczej to: ,,Kanada pachnąca żywicą”, ,,Ryby śpiewają w Ukajali”, ,,Zdobywamy Amazonkę”, ,,Dziękuję ci, kapitanie”, ,,Mały Bizon”, ,,Wyspa Robinsona”, ,,Orinoko”, ,Spotkałem szczęśliwych Indian”. 

W 1974 roku w podpoznańskim Puszczykowie w jego domu rodzinnym zostało otwarte Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera. We wnętrzach znajdują się niezwykłe zbiory etnograficzne, przyrodnicze i religijne. Imponująca jest ściana ze wszystkimi książkami pisarza. W Ogrodzie Kultur i Tolerancji można podziwiać m.in. replikę w skali 1:1 statku Santa Maria, którym Krzysztof Kolumb dopłynął do Ameryki, egipską piramidę w skali 1:23, a także kamienny kalendarz Azteków i słynną głowę z Wysp Wielkanocnych.  

Arkady Fiedler jest patronem kilkudziesięciu szkół w Polsce. Od 1988 roku patronuje Szkole Podstawowej nr 18 w Toruniu.  

Ciekawostki o Arkadym Fiedlerze 

  • Znał niemiecki, angielski, hiszpański, potrafił porozumieć się w języku portugalskim. 
  • Pisał, według relacji świadków, bardzo nieczytelnie. 
  • Dbał o tężyznę fizyczną, czasem w nietypowy sposób. Kiedyś jeden z sąsiadów natknął się na niego, gdy wędrował przez las objuczony pakunkami. Okazało się, że ma w nich cegły. 
  • W 1937 roku wyjechał na Madagaskar. Wchodził w skład rządowej ekspedycji, która miała ocenić, czy wyspa nadaje się na polską kolonię.  
  • Na ostatnią wyprawę udał się do zachodniej Afryki, mając już 87 lat. 
  • W 1996 roku ustanowiono Nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera, która jest przyznawana polskim twórcom za najciekawszą książkę o tematyce podróżniczej. Zdobyli ją między innymi Ryszard Kapuściński, Beata Pawlikowska, Wojciech Cejrowski, Elżbieta Dzikowska, Martyna Wojciechowska. 
  • Elżbieta Dzikowska, podobnie jak inni późniejsi podróżnicy, przyznaje, że Arkady Fiedler był dla niej inspiracją. 

W rodzinie Fiedlerów kultywuje się podróżnicze tradycje. Synowie Arkadego, Marek  i Arkady Radosław, poszli w jego ślady. Również wnuczek Arkady Paweł Fiedler kultywuje rodzinną tradycję. Do jego najciekawszych osiągnięć należy przejazd kultowym maluchem przez całą Afrykę z Kairu na Przylądek Dobrej Nadziei. W ten sposób uczcił 40 rocznicę otwarcia Muzeum i 120 rocznicę urodzin swojego dziadka Arkadego Fiedlera.